Aktualności

Jubileuszowe banery na wieży jasnogórskiej

Wielkoformatowe banery z okazji Jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej zawisły na wieży jasnogórskiej. Już 3 maja na Jasnej Górze świętowana będzie uroczystość Najśw. Maryi Panny Królowej Polski, która wpisuje się w obchody rocznicy koronacji Obrazu.

Czytaj na: www.jasnagora.com/wydarzenie-10957


+++

Papież odleciał do Rzymu

Zakończyła się wizyta Ojca Świętego w Egipcie. Tuż po godz. 17:00 samolot z Papieżem na pokładzie odleciał z Kairu do Rzymu.

Czytaj na: http://pl.radiovaticana.va/news/2017/04/29/papie%C5%BC_odlecia%C5%82_do_rzymu/1309159


+++

Papież do egipskich katolików

Do "ekstremizmu miłości", jedynego dopuszczalnego dla wierzących, zachęcił Papież katolików Egiptu.

Czytaj na: http://pl.radiovaticana.va/news/2017/04/29/papie%C5%BC_wzywa_egipskich_katolik%C3%B3w_do_ekstremizmu_mi%C5%82o%C5%9Bci/1309081


+++

Fatimska Monstrancja na Jasnej Górze

Adoracja Najświętszego Sakramentu w tzw. Monstrancji Fatimskiej rozpoczęła się na Jasnej Górze w piątek rano, 28 kwietnia. Monstrancja Fatimska została umieszczona w Kaplicy św. Pawła I Pustelnika.  Najśw. Sakrament w Monstrancji Fatimskiej będzie można adorować do 3 maja.

Czytaj na: www.jasnagora.com/wydarzenie-10955


+++

Ryż na Madagaskar

W wyniku cyklonu, który nawiedził wyspę w połowie marca, ponad 50 osób straciło życie a ponad 110 tysięcy osób musiało opuścić swoje zniszczone domy. Tylko w samym Marolambo ucierpiało 348 rodzin, czyli 4 170 osób, w tym 634 osób dorosłych i 3 480 dzieci i młodzieży. Jednym z gorszych skutków cyklonu są ogromne straty na uprawach wanilii, ryżu i innych roślin uprawnych.

Czytaj na: http://misyjne.pl/wyruszyly-pierwsze-transporty-ryzu/


+++

29 IV - Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej

Ogólnopolskie uroczystości z okazji Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego odbędą się 29 kwietnia w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Ustanowiony przez Episkopat Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego jest kontynuacją corocznego dziękczynienia księży - więźniów Dachau.

Czytaj na: http://episkopat.pl/29-iv-dzien-meczenstwa-duchowienstwa-polskiego-w-czasie-ii-wojny-swiatowej/


+++

Katolicy i Koptowie o wzajemnym uznaniu ważności chrztu

Kościół Katolicki i Koptyjski Kościół Ortodoksyjny będą dążyć do wzajemnego uznania ważności udzielanego chrztu i pragną pogłębić dialog ekumeniczny - czytamy  w Deklaracji Wspólnej obydwu Kościołów podpisanej  28 kwietnia w Kairze przez papieża Franciszka oraz Tawadrosa II.

Czytaj na: www.deon.pl/religia/serwis-papieski/aktualnosci-papieskie/art,5664,katolicy-i-koptowie-o-wzajemnym-uznaniu-waznosci-chrztu.html


+++

"Nie" przemocy, zemście i nienawiści w imię Boga

Przemówienie Papieża Franciszka na Uniwersytecie Al-Azhar w Kairze.

Czytaj na: www.naszdziennik.pl/wiara-stolica-apostolska/180895,nie-przemocy-zemscie-i-nienawisci-w-imie-boga.html


+++

Warszawa: dokument episkopatu o patriotyzmie

Chrześcijański kształt patriotyzmu. Dokument Konferencji Episkopatu Polski przygotowany przez Radę ds. Społecznych.

Czytaj na: http://episkopat.pl/chrzescijanski-ksztalt-patriotyzmu-nowy-dokument-kep/
teks dokumentu na: http://episkopat.pl/chrzescijanski-ksztalt-patriotyzmu-dokument-konferencji-episkopatu-polski-przygotowany-przez-rade-ds-spolecznych/


+++

Chrześcijanie prześladowani są w 102 krajach świata

Z opublikowanego raportu wynika, że w 2013 roku, chrześcijanie byli prześladowani, aż w 102 krajach świata. Wyznawcy Chrystusa są najbardziej prześladowaną społecznością. Najgorzej jest w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki.

Czytaj na: http://telewizjarepublika.pl/szok-chrzescijanie-przesladowani-sa-w-102-krajach-swiata-oto-nowy-raport,47664.html


+++

USA: W Partii Demokratycznej nie ma miejsca dla obrońców życia

Przewodniczący amerykańskiego Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej (DNC) Tom Perez oświadczył, że każdy członek tej partii i każdy z jej kandydatów na stanowiska państwowe powinien popierać aborcję.

Czytaj na: http://gosc.pl/doc/3837671.USA-W-Partii-Demokratycznej-nie-ma-miejsca-dla-obroncow-zycia


+++

Niezłomny żołnierz Kościoła

Postać arcybiskupa Antoniego Baraniaka, jego bohaterstwo, skromność i świadectwo wiary były tematem odbywającego się 24 kwietnia sympozjum historyczno-pedagogicznego w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie.

Czytaj na: www.niedziela.pl/artykul/28490/Niezlomny-zolnierz-Kosciola


+++

Rychwałd ma bazylikę

Na 25 marca datowany jest dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w imieniu papieża Franciszka nadający kościołowi parafialnemu św. Mikołaja w Rychwałdzie na Żywiecczyźnie tytuł bazyliki mniejszej.

Czytaj na: http://bielsko.gosc.pl/doc/3836298.Rychwald-jest-bazylika

+++

Dzieci są błogosławieństwem

Czy potrzeba było programu "500+", aby katolicy poczuli motywację do posiadania dzieci?

Czytaj na: www.naszdziennik.pl/mysl/180633,dzieci-sa-blogoslawienstwem.html

+++

Warszawa ma sanktuarium św. Faustyny

W Niedzielę Miłosierdzia konsekracja kościoła, w którym rozpoczęła życie zakonne.

Czytaj na: http://archwwa.pl/aktualnosci/warszawa-ma-sanktuarium-sw-faustyny-w-niedziele-milosierdzia-konsekracja-kosciola-w-ktorym-rozpoczela-zycie-zakonne/


+++

Papież Franciszek na Anioł Pański

Miłosierdzie ma kluczowe znaczenie w życiu wiary i jest konkretną formą, poprzez którą ukazujemy zmartwychwstanie Jezusa.

Czytaj na: http://gosc.pl/doc/3833462.Franciszek-milosierdzie-ma-kluczowe-znaczenie-w-zyciu-wiary


+++

Papież dziękuje Polakom za pomoc dla Syrii

Pozdrawiam polskich pielgrzymów i wyrażam głębokie uznanie dla inicjatywy Caritas Polska, mającej na celu udzielenie pomocy tak wielu rodzinom w Syrii. Szczególne pozdrowienie kieruję do czcicieli Bożego Miłosierdzia przybyłych dziś do kościoła Ducha Świętego in Sassia.

Czytaj na: http://pl.radiovaticana.va/news/2017/04/23/papie%C5%BC_dzi%C4%99kuje_polakom_za_pomoc_dla_syrii/1307570


+++

Prymasi Europy w Gnieźnie

Jak nigdy dotąd, Europie potrzebny jest dziś konsensus bazujący na wartościach chrześcijańskich i ludzkich, wypracowany w duchu solidarności i pomocniczości, wolny od populizmów i egoizmu.

Czytaj na: www.niedziela.pl/artykul/28459/Prymasi-Europy-w-Gnieznie-nie

+++

Powstanie różańcowy łańcuch wzdłuż granic Polski

Pielgrzymi Bożego Miłosierdzia wyruszą 13 maja br. w pieszą pielgrzymkę wzdłuż granic Polski, aby 7 października, po 140 dniach, stanąć wzdłuż linii granicznej Polski i wspólnie odmówić różaniec. To akcja "Różaniec do granic", kontynuacja ubiegłorocznej Wielkiej Pokuty.

Czytaj na: https://ekai.pl/pielgrzymi-bozego-milosierdzia-stworza-rozancowy-lancuch-wzdluz-granic-polski/


+++

O tym, że nawet podczas modlitwy trudno jest uniknąć grzechu

Kto przypisuje naturze ludzkiej bezgrzeszność, ten niech walczy z nami nie próżnymi słowami, lecz świadectwem i doświadczeniem swojego sumienia i niech dopiero wtedy uważa się za wolnego od grzechu, gdy zobaczy, że nie oderwał się od najwyższego dobra. Jak najbardziej ten, kto robi rachunek sumienia - aby dać tylko jeden przykład - i odkrywa, że odprawił przynajmniej jedno nabożeństwo bez żadnego roztargnienia spowodowanego słowem, czynem lub myślą, może powiedzieć, że jest bez grzechu.

Czytaj na: www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TH/THP/tyniec2017_jan_kasjan-bezgrzechu.html


+++

Święto Miłosierdzia w Łagiewnikach

"Idźcie i głoście Boże Miłosierdzie" to hasło uroczystości, które w najbliższą niedzielę odbywać się będą w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Przez cały dzień na terenie sanktuarium wierni będą mogli korzystać z sakramentu pokuty.

Czytaj na: www.naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/180455,swieto-milosierdzia-w-lagiewnikach.html

+++

Uroczystości 140. rocznicy objawień Matki Bożej

Gietrzwałd to jedyne w Polsce uznane przez Kościół miejsce objawień Maryi. Objawiła się Ona dwóm dziewczynkom: 13-letniej Justynie Szafryńskiej oraz 12-letniej Barbarze Samulowskiej. Maryja przemówiła do nich po polsku, a na ich pytanie: "kto ty jesteś?" odpowiedziała: "Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta!"

Czytaj na: www.niedziela.pl/artykul/28416/Gietrzwald-uroczystosci-140-rocznicy

+++

Spada religijność młodych

Stopniowo spada religijność młodych, którzy rezygnują z obecności na lekcjach religii. To zmiany powolne, ale patrząc na ostatnie 20 lat, znaczące.

Czytaj na: www.niedziela.pl/artykul/28417/Raport-spada-religijnosc-mlodych


+++

Święty, którego roznosiło

Ojciec Kolbe nie znał arabskiego, ale w ciągu dwudniowego pobytu w Port Said znalazł chętnego do kolportowania arabskiej wersji "Rycerza Niepokalanej". Nie zawracał sobie głowy tym, że takiego pisma jeszcze nie ma.

Czytaj na: http://gosc.pl/doc/3749777.Swiety-ktorego-roznosilo


+++

Armia Pana Boga

Czyli co powinniśmy wiedzieć o aniołach...

Czytaj na: http://kjb24.pl/wydarzenia/inne-wydarzenia/armia-pana-boga-czyli-co-powinnismy-wiedziec-o-aniolach/


+++

Rosja się nawróci...

Słowa Pani z Fatimy odnoszą się do konkretnej sytuacji historycznej. Bóg działa w historii i zbawia nas w historii. Fatima uczy czytania znaków czasu, także naszego czasu. Jak odczytać dziś jej proroctwo?

Czytaj na: http://gosc.pl/doc/3749759.Rosja-sie-nawroci


+++

Islam to religia miecza

Większość muzułmanów to ludzie bardzo otwarci, mili i umiarkowani. Jednakże ideologia obecna w podręcznikach szkolnych jest radykalna - tak sytuację islamu w Egipcie tuż przed papieską podróżą opisuje w "L'Osservatore Romano" egipski jezuita ks. Henri Boulad, wieloletni rektor jezuickiego kolegium w Kairze.

Czytaj na: www.idziemy.com.pl/spoleczenstwo/ks-boulad-islam-to-religia-miecza


+++

Krzywdy cierpliwie znosić

Krzywda - czyli niezasłużony ból, cierpienie czy strata - z definicji jest niesprawiedliwa. Gdy doznajemy krzywdy, nasze poczucie porządku w świecie zostaje naruszone. Łączy się to z emocjonalnym buntem.

Czytaj na: www.zycie-duchowe.pl/art-20440.w-dobie-asertywnosci.htm


+++

Bóg jest naszą warownią

Aleppo jeszcze do niedawna było największym miastem Syrii, przemysłową stolicą kraju, położoną w centrum handlowych szlaków śródziemnomorskich. Jest to także jedno z najstarszych zamieszkałych obecnie miast świata. W czasach Starego Testamentu Aleppo należało do królestwa Aramu. W wiekach późniejszych znalazło się pod okupacją potężnych mocarstw ? w tym także Rzymian.

Czytaj na: www.opoka.org.pl/biblioteka/P/PR/promic_aleppo.html


+++

Papież o tym, dlaczego na świecie jest tyle cierpienia

Papież Franciszek w improwizowanej, nieplanowanej homilii podczas mszy w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego mówił, że wierni zadają pytania, dlaczego na świecie jest tyle nieszczęść, tragedii i wojen.

Czytaj na: www.deon.pl/religia/serwis-papieski/aktualnosci-papieskie/art,5608,papiez-o-tym-dlaczego-na-swiecie-jest-tyle-cierpienia.html


+++

Największy cud Zmartwychwstania

Chusta z Manoppello. Nauka jest bezradna.

Czytaj na: http://telewizjarepublika.pl/najwiekszy-cud-zmartwychwstania-chusta-z-manoppello-nauka-bezradna,47301.html

+++

Dookoła szalała śmierć - Hiroszima

Nie mieli prawa wyjść z tego cało. Nawet jeśli jakimś cudem nie zmiótłby ich gnający z prędkością 1500 km/h atomowy podmuch i nie spaliła fala ognia, powinni byli umrzeć wskutek promieniowania. Przeżyliśmy nuklearne piekło dzięki Maryi - nie mieli wątpliwości.

Czytaj na: http://gosc.pl/doc/3749774.Dookola-szalala-smierc


+++

Wiadomo, że człowiek na całunie został ukrzyżowany

Badania genetyczne potwierdzają, że krew ma 2000 lat. Całun ukazuje nam mękę tego człowieka bardzo dokładnie. Można tam dostrzec każdą ranę, którą mu zadano. Na twarzy człowieka z płótna, pomimo ogromnego cierpienia, nie widać złości. ... to jest najbardziej szokujące.

Czytaj na: http://opinie.wp.pl/prof-idzi-panic-o-calunie-turynskim-nie-ulega-watpliwosci-ze-czlowiek-ten-zostal-przybity-do-krzyza-6111968224237185a


+++

Jak umiera ciało?

Na dwa, trzy dni przed śmiercią skóra zaczyna inaczej odbijać światło, szczególnie w ciągu dnia. Z miękkiej, sprężystej staje się woskowa i sztywna. Zdecydowanie wyostrzają się rysy. Szczególnie nos, na jego środku pojawia się podłużne zagłębienie.

Czytaj na: www.deon.pl/inteligentne-zycie/z-bliska/cialo-jakich-malo/art,6,jak-umiera-cialo.html

+++

Najczęściej pomijany element spowiedzi

W przedświątecznej gorączce umyka nam jeden z najważniejszych elementów spowiedzi. A trzeba wiedzieć, że zapominając o nim, sakrament jest nieważny i bezowocny - tłumaczy ks. Maliński.

Zobacz na: www.deon.pl/religia/rekolekcje-wielkopostne/wielki-post-2017/stoj-albo-gin/art,7,najczesciej-pomijany-element-spowiedzi.html


+++

Oto nowe grzechy z których trzeba się spowiadać, a wielu z nas tego nie wie!

Nową listę grzechów opracowała Penitencjaria Apostolska, zwana także potocznie Trybunałem Pokuty. To najwyższy sąd kościelny Kościoła rzymskokatolickiego rozpatrujący sprawy sumienia.

Czytaj na: http://telewizjarepublika.pl/uwaga-oto-nowe-grzechy-z-ktorych-trzeba-sie-spowiadac-a-wielu-z-nas-tego-nie-wie,47121.html

+++

3 sposoby św. Pawła na walkę z pokusami

Świat trwa w chaosie. Ludzie wszędzie krzyczą "pokój, pokój", ale nie ma żadnego pokoju. Nasze serca przepełnione są złością, zazdrością, przemocą i niepokojem.

Czytaj na: www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/zycie-i-wiara/art,3479,3-sposoby-sw-pawla-na-walke-z-pokusami.html


+++

Miłość bez cierpienia. Niemożliwe?

Post kojarzy się nam z cierpieniem, z jakimś wyrzeczeniem, często nawet z cierpiętnictwem, a tymczasem w poście chodzi o to, by wzrastać w miłości. Tylko czy może istnieć miłość bez cierpienia?

Czytaj na: www.deon.pl/religia/rekolekcje-wielkopostne/wielki-post-2017/odnalezc-milosc-w-40-dni/art,6,milosc-bez-cierpienia-niemozliwe.html


+++

Jak św. Maksymilian Kolbe odwiedził po śmierci swoją matkę

Życie po śmierci jest dla nas, żyjących na ziemi, nieprzeniknioną tajemnicą. Pan Bóg uchyla nam nieco rąbka tej wielkiej tajemnicy pozwalając niektórym zmarłym skontaktować się z żyjącymi na ziemi.

Czytaj na: www.fronda.pl/a/jak-sw-maksymilian-kolbe-odwiedzil-po-smierci-swoja-matke-1,90426.html


+++

Rozkręca się akcja pomocy dla szpitala w Aleppo

Jose Torres, prof. Jan Miodek, Jerzy Skoczylas czy prof. Wojciech Witkiewicz, a ostatnio także Kinga Preis i Tomasz Kammel zostali ambasadorami akcji Dar dla Aleppo. To niezwykła inicjatywa czterech kościołów chrześcijańskich z Dolnego Śląska.

Czytaj na: http://opoka.news/aktualnosci/3429

+++

Jak pielęgnować i rozwijać miłość małżeńską

To nagrania wideo z rekolekcji dla małżeństw prowadzonych przez p. Janusza Wardaka.

Zobacz na: http://funawi.pl/jak-pielegnowac-i-rozwijac-milosc-malzenska-janusz-wardak/?gm_t=19f917f860f94602affed44a7410ccf7

+++

Polacy tysiącami pielgrzymują do Fatimy

W minionym roku do sanktuarium w Fatimie dotarło 156,7 tys. zagranicznych pielgrzymów w grupach. Do najliczniej przybywających należeli Polacy.

Czytaj na: www.naszdziennik.pl/wiara-kosciol-na-swiecie/179113,polacy-tysiacami-pielgrzymuja-do-fatimy.html

+++

Miłość można obudzić

Jednym z większych zagrożeń na drodze chrześcijańskiego życia jest uśpienie serca. Wygoda, pełny żołądek, pojawiające się wciąż na nowo możliwości zaspokojenia najprostszych żądz i naturalnych pragnień, a nade wszystko egzystencja według zasady, by bardziej mieć niż być, niewątpliwie sprzyjają takiemu stanowi ludzkiego wnętrza.

Czytaj na: www.katolik.pl/milosc-mozna-obudzic,27889,416,cz.html

+++

Dlaczego islamiści atakują Europę

Według niedoszłego zabójcy św. Jana Pawła II, Ali Agcy to po prostu konsekwencja wiary muzułmanów w koniec świata, który ma nastąpić 13 maja 2017 roku.

Czytaj na: http://telewizjarepublika.pl/oto-dlaczego-islamisci-atakuja-europe-dla-islamu-koniec-swiata-bedzie-w-2017-roku,46207.html

+++

Dobro niedobrania

Co trzecie małżeństwo w Polsce kończy się rozwodem. Dotyczy to głównie związków, których staż małżeński nie przekracza 10 lat. I teraz najciekawsze: najczęstszym powodem orzekania rozwodów jest "niezgodność charakterów. (...) Chesterton tak to skomentował: "Jeśli Amerykanie mogą się rozwodzić z powodu 'niezgodności charakterów', to nie mogę pojąć, dlaczego wszyscy się nie rozwiodą. Poznałem wiele szczęśliwych małżeństw, ale nigdy takiego, w którym występowałaby zgodność charakterów".

Czytaj na: http://gosc.pl/doc/3691256.Dobro-niedobrania

+++

O. Maksymilian Kolbe - nie tylko święty, ale i geniusz

Gdy gestapowcy usłyszeli jego nazwisko, stwierdzili, że brzmi ono z niemiecka. Mój dziadek przyjechał tu z Niemiec, ja jednak urodziłem się w Polsce i jestem Polakiem.

Czytaj na: http://facet.wp.pl/gid,18167521,kat,1034179,galeriazdjecie.html?smgnzebaxbaxhefticaid=11680a

+++

Rozpad związków

- związki cywilne - 1 para na 2 (50 proc.)
- po ślubie kościelnym, ale bez późniejszych praktyk religijnych - 1 para na 3 (33 proc.)
- po ślubie kościelnym, przy coniedzielnym wspólnym udziale małżonków we Mszy św. - 1 para na 50 (2 proc.)
- po ślubie kościelnym, przy coniedzielnym wspólnym udziale małżonków we Mszy św. i codziennej wspólnej modlitwie - 1 para na 1429 (0,07 proc.)

Dane na podstawie badań przeprowadzonych przez amerykańską socjolog Mercedes Wilson.

* * * * * * *

Nadal zastanawiasz się po co Sakrament Małżeństwa i modlitewna troska o Miłość?

Przeczytaj artykuł, z którego zaczerpnięto powyższą statystykę:

www.deon.pl/religia/wiara-i-spoleczenstwo/art,446,decydujac-sie-na-malzenstwo.html

 
MSZA ŚWIĘTA

NIEDZIELA
9.00
12.00


PONIEDZIAŁEK
17.00
WTOREK
8.00
ŚRODA-SOBOTA
17.00

W Sanktuarium znajdują się relikwie:

 

św. Maksymiliana

św. Jana Pawła II

św. Jana XXIII

św. Klemensa

św. Anastazego

św. Zygmunta

Szczęsnego

Felińskiego

bł. ks. Jerzego

Popiełuszki

Nowe zdjecia
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisjaj61
mod_vvisit_counterW tym tygodniu770
mod_vvisit_counterW tym miesiącu3590

Ilość Osób Online 2
Twoje IP : 54.198.73.111
Reklama