OPOKA

O Patronie naszej parafii i Sanktuarium

Bazylika Franciszkanów w Krakowie - miejsce gdzie Maksymilian rozpoczął wydawanie Rycerza Niepokalanej.

.

Maksymilian Maria Kolbe

 

Właściwie Rajmund Kolbe ur. 8_stycznia 1894 w Zduńskiej Woli, zm. 14 sierpnia 1941 w Auschwitz-Birkenau - polski święty.


Życiorys


Dzieciństwo

W dniu urodzin,8 stycznia 1894 przyjął chrzest w kościele Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli. Z powodu ciężkiej sytuacji finansowej, rodzina Kolbów przeniosła się wkrótce do Łodzi. W 1897 r. przeprowadzili się do Pabianic. Tam rodzice Kolbego znaleźli pracę ? ojciec pracował w fabryce, matka prowadziła sklep, potem była położną.

W 1906 r. w kościele św. Mateusza w Pabianicach Rajmundowi ukazała się Najświętsza Maryja Panna, trzymająca w ręce białą i czerwoną koronę. Zapytała go, którą chce, dając do zrozumienia, że czerwona oznacza męczeństwo, a biała czystość.

 

Życie zakonne

W 1907 r. Rajmund Kolbe rozpoczął naukę w małym seminarium we Lwowie, w 1910 rozpoczął nowicjat w zakonie franciszkanów, przyjmując imię Maksymilian. Śluby wieczyste złożył 1 grudnia 1914 r., przyjmując imię Maria. W 1912 r. rozpoczął studia w Krakowie, kilka miesięcy później został wysłany do Międzynarodowego Kolegium Serafickiego w Rzymie. Uzyskał doktorat z filozofiina uniwersytecie "Gregorianum" w 1915 r., a z teologii w 1919 r. na wydziale ojców franciszkanów, jednak interesował się także matematyką i fizyką - w roku 1915 w urzędzie patentowym złożył szkic "Eteroplanu", aparatu umożliwiającego podróż w kosmos - był to projekt pojazdu międzyplanetarnego, opartego na zasadzie trójczłonowej rakiety nośnej. 28 kwietnia 1918 przyjął święcenia kapłańskie. W 1919 r. wrócił do Polski i podjął wykłady w seminarium franciszkanów w Krakowie, które po roku przerwał z powodu gruźlicy płuc.


Działalność wydawnicza

Przebywając w Rzymie założył wraz z kolegami w 1917 r. stowarzyszenie osób świeckich Rycerstwo Niepokalanej (Militia Immaculatae), zajmujących się apostolstwem pod znakiem Maryi. Aby realizować cele stowarzyszenia i utrzymywać kontakt z jego członkami od stycznia 1922 r. wydawał w Krakowie miesięcznik "Rycerz Niepokalanej". Pod koniec tegoż roku przeniesiony do Grodna, zorganizował tam wydawnictwo; miesięcznikowi natomiast nadał charakter pisma katechetycznego dla masowego czytelnika (w 1938 r. osiągnie nakład 1 mln. egzemplarzy).

W 1927 r. założył pod Warszawą klasztor Niepokalanów, na gruncie podarowanym przez księcia Druckiego-Lubeckiego. Wydawał tam Rycerza Niepokalanej, a od 1935 r. popularny "Mały Dziennik". Oba pisma poruszały nie tylko tematy religijne, ale także społeczne, polityczne i kulturalne z punktu widzenia katolickiego, ale także bliskiego pozycji ówczesnej endecji. Kontrowersje wówczas i później budziły umieszczane w tych pismach teksty publicystyczne dotyczące kwestii żydowskiej, które spowodowały oskarżenia ich wydawcy o antysemityzm, np publikacje nawołujące do przesiedlenia 70.000 Żydów na Madagaskar.


Działalność misyjna

W latach 1931 - 1935 prowadził działalność misyjną w Japonii, gdzie rozpoczął wydawanie japońskiego odpowiednika "Rycerza Niepokalanej", a wkrótce założył także Niepokalanów Japoński. Podobne ośrodki założył także w Chinach i w Indiach. W 1936 r. powrócił do Polski aby kierować Niepokalanowem, który stał się największym klasztorem katolickim na świecie - we wrześniu 1939 było tam ok. 700 zakonników i kandydatów.

W Japonii Maksymilian Kolbe spotkał się z tzw. małą radiofonią, czyli stacjami nadawczymi małej mocy zainstalowanymi w wielu punktach kraju. Po powrocie do Polski postanowił uruchomić tego typu stację właśnie w Niepokalanowie. Zgodnie z obowiązującym w przedwojennej Polsce prawem nie istniała taka możliwość. Nie tracąc nadziei zapisał się do PZK i został krótkofalowcem o znaku SP3RN (jak Radio Niepokalanów). Stacja nadawała na przełomie lat 1937/38, pokrywając swoim zasięgiem praktycznie obszar całego kraju.


II wojna światowa i okupacja hitlerowska W czasie okupacji hitlerowskiej działalność klasztoru została zawieszona, pozostałych ok. 40 zakonników Niemcy aresztowali 19 września 1939. Po wyjściu na wolność zorganizował w klasztorze ośrodek usług dla okolicznej ludności i oddał się pogłębianiu formacji pozostałych przy nim współbraci. Powtórnie aresztowany 17 lutego 1941, przesłuchiwany i więziony na Pawiaku, został następnie przewieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie otrzymał numer 16670. W obozie dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia, Franciszka Gajowniczka, który trzy lata później, 25 października 1944 r. został zwolniony z obozu. Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 dobity zastrzykiem trucizny - fenolu.


Beatyfikacja i kanonizacja

Maksymilian Kolbe został beatyfikowany 17 października 1971 r. przez papieża Pawła VI, a kanonizowany przez papieża Jana Pawła II 10 października 1982. Proces ten wzbudził pewne kontrowersje ze względu na przedwojenną publicystykę Kolbego. 10 października 1998 Stolica Apostolska uznała świętego za patrona miasta Zduńska Wola, a 10 października 2004 także patrona Pabianic. 28 maja 2006 w celi św. Maksymiliana Kolbe w obozie Auschwitz modlił się papież Benedykt XVI.


Spór o stosunek świętego Maksymiliana do Żydów

Kolbe był krytyczny w stosunku do Żydów. W swoich pismach dawał wyraz wielu uprzedzeniom popularnym w latach 20. i 30. XX wieku. Według niektórych katolików tak wyraźnie antyżydowska postawa powinna go była dyskwalifikować jako kandydata na świętego. Jego zwolennicy twierdzą jednak, iż kanonizacja nie jest uznaniem jego bezgrzeszności ani nieomylności, ale orzeczeniem przez papieża, że wyrastająca z wiary katolickiej heroiczność cnót i męczeńska śmierć znalazły uznanie u Boga.

Popularyzacja osoby świętego

Powstała odznaka turystyczna Śladami św. Maksymilana Marii Kolbego. Tworzone są parafie, muzea, izby pamięci, tablice ku czci, ulice pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe.

Czytelnia

 
Msza Święta

Msza św. i nabożeństwa

czwartek
- o godz. 19.00 nabożeństwo do Św. Maksymiliana i Msza Św.

sobota
- godz. 19:00 Msza Św. niedzielna

niedziela
- Msza Św. o godz. 12.00

I piątki m-ca
- spowiedź od godz. 15.00 adoracja i spowiedź pierwszopiątkowa, a o godz. 16.00 Msza Św.

nabożeństwa fatimskie
- od m-ca maja do października 13 dnia m-ca o godz. 19.00

W Sanktuarium znajdują się relikwie:

 

św. Maksymiliana

św. Jana Pawła II

św. Jana XXIII

św. Klemensa

św. Anastazego

św. Zygmunta

Szczęsnego

Felińskiego

bł. ks. Jerzego

Popiełuszki

Nowe zdjecia
No images
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisjaj20
mod_vvisit_counterW tym tygodniu179
mod_vvisit_counterW tym miesiącu2264

Ilość Osób Online 1
Twoje IP : 3.237.34.21
Reklama