OPOKA

Cmentarz parafialny

Cmentarz parafialny
- młodszy, a starszy -

 

 

Drogi Pielgrzymie.
Wychodząc z Sanktuarium i mijając Kalwarię Szczucką, w ciągu jednego dziesiątka różańca dotrzesz do bramy Cmentarza.
Na środku Cmentarza staniesz przed Krzyżem, który jest wkomponowany w pomnik - miejsce upamiętnienia Utraconych Dzieci, dla których Opiekę Boga symbolizuje stojący tam Anioł - Boży Posłaniec.
Już od kilku już włączamy się z modlitwą w grono wszystkich ludzi na świecie, którzy 15 października, w Dniu Dziecka Utraconego, modlą się za Utracone Dzieci. Tylko proszę Drogi Pielgrzymie, nie myl dziecka utraconego, tak bardzo oczekiwanego i chcianego z dzieckiem zabitym na skutek aborcji, niechcianym i odrzuconym; to dwie różne sprawy.

 

 

Czy na cmentarzu w Szczukach leżą powstańcy?

Z ustnej relacji pierwszego proboszcza ks. Jana Janika, wynika, że w czasie przygotowania do budowy cmentarza, przy karczowaniu zarośli i drzew, odkryto szereg szczątków ludzkich. Odkopano kilkanaście szkieletów, kości i czaszek z dobrym stanem uzębienia. Na terenie tym odkryto też dwa kamienie: jeden był koloru białego, drugi czerwonego. Zebrane Szczątki pochowano pod krzyżem na cmentarzu. W pamięci mieszkańców zachował się w tym miejscu pagórek, na którym stały krzyże. Z czasem pagórek porosły krzaki a krzyże zgniły. Sądzono, że są to szczątki z II wojny światowej, jednak były zbyt słabo zachowane.  Ksiądz Janik podjął się poszukiwania przeszłości ludzi, których w tym miejscu pochowano - szczątki poddano ekspertyzie.  Ustalono, że mogą to był powstańcy styczniowi - studenci z Warszawy, którzy koleją przyjechali do Skierniewic i dołączyli do partyzantów z oddziału Śmiechowskiego. Oddział miał został rozbity pod Lubochnią, zaś część partyzantów schroniła się w "lesie trębaczewskim" i tam wymarła z ran i zimna. Czy są to faktycznie członkowie oddziału Śmiechowskiego? Najprawdopodobniej są to partyzanci oddziału Żychlińskiego, którzy rozbici zostali pod Brenicą (niedaleko Lubochni) lub Błędowem. Na cmentarzu, z inicjatywy trzeciego proboszcza, księdza Sławomira Sasina, zbudowano "Ścianę Pamięci Narodowej".

 

Można wejść na teren cmentarza nie wstając od monitora przez stronę www.mogily.pl/szczuki

 

Naszym Cmentarzem opiekuje się pan Adam Sondka i jego firma.

 


 
Msza Święta

Msza św. i nabożeństwa

czwartek
- o godz. 19.00 nabożeństwo do Św. Maksymiliana i Msza Św.

sobota
- godz. 19:00 Msza Św. niedzielna

niedziela
- Msza Św. o godz. 12.00

I piątki m-ca
- spowiedź od godz. 15.00 adoracja i spowiedź pierwszopiątkowa, a o godz. 16.00 Msza Św.

nabożeństwa fatimskie
- od m-ca maja do października 13 dnia m-ca o godz. 19.00

W Sanktuarium znajdują się relikwie:

 

św. Maksymiliana

św. Jana Pawła II

św. Jana XXIII

św. Klemensa

św. Anastazego

św. Zygmunta

Szczęsnego

Felińskiego

bł. ks. Jerzego

Popiełuszki

Nowe zdjecia
No images
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisjaj43
mod_vvisit_counterW tym tygodniu464
mod_vvisit_counterW tym miesiącu1789

Ilość Osób Online 2
Twoje IP : 3.236.112.70
Reklama