Grupy parafialne .... i inne ...
Rada Parafialna
Parafia jako najmniejsza jednostka organizacyjna Kościoła katolickiego jest, według Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 r., określoną wspólnotą wiernych, utworzoną na sposób stały w Kościele partykularnym, nad którą pasterską pieczę, pod władzą biskupa diecezjalnego, powierza się proboszczowi jako jej własnemu pasterzowi.
W tej pasterskiej pieczy nad parafią wspomaga proboszcz Rada Parafialna, która zgodnie z kanonem 536 KPK ciało doradcze, które pod kierownictwem proboszcza parafii wspomaga kapłana w organizacji życia w danej wspólnocie wiernych. W naszej parafii istnieje Rada Parafialna, które wypełnia swoje zadania. Rada zbiera się na obradach w terminach wyznaczanych przez proboszcza.
Modlitwa Różańcem
Patrzę na Was wszystkich, Bracia i Siostry wszelkiego stanu, na Was, rodziny chrześcijańskie, na Was, osoby chore i w podeszłym wieku, na Was młodzi: weźcie znów ufnie do rąk koronkę różańca, odkrywając ją na nowo w świetle Pisma Świętego, w harmonii z liturgią, w kontekście codziennego życia.
Jan Paweł II, Rosarium Virginis Mariae - w Watykanie, dnia 16 X 2002 roku
W naszej parafii działają Róże Różańcowe
MB Królowej Aniołów z Janowa i Potencjanowa - Msze św. 2 lutego oraz 2 sierpnia
MB Nieustającej Pomocy ze Szczuk - Msza św. 27 czerwica
MB Królowej Polski z Chodnowa - Msza św. 3 maja
MB Fatimskiej z Kazimierek - Msza św. 13 maja
NMP Wspomożenie Wiernych ze Szczuk - Msza św. 24 maja
MB Królowej Pokoju ze Szczuk - Msza św. 1 września
MB Dobrej Śmierci z Goślin - Msza św. 15 września
MB Różańcowej z Konstantynowa - Msza św. 7 października
Ponadto od 2019 roku działa Różaniec Rodziców za Dzieci
W Różańcu Rodziców codziennie odmawiamy za nasze dzieci jedną dziesiątkę różańca, wspólnie z innymi rodzicami. Prosimy Boga o błogosławieństwo i ochronę dla naszych dzieci. Grupa 20 osób zobowiązała się na rok podjąć modlitwę za dzieci. (zobacz https://rozaniecrodzicow.pl )
Jest jeszcze nieformalna grupa
To zobowiązanie nieformalne rodziców oraz ich dzieci by na czas przygotowania do I Komunii św. - rodzice za dzieci, a dzieci za rodziców - modlili się jednym dziesiątkiem różańca. (www.rozaniec.eu )
Liturgiczna Służba Ołtarza
Termin łaciński "ministrare" oznacza "służyć, pomagać".
Wspólnota Służby Liturgicznej Ołtarza gromadzi chłopców, którzy chcą rozwijać swoje życie duchowe poprzez służbę liturgiczną podczas Mszy świętych i innych nabożeństw. W jej ramach wyróżniamy: ministrantów seniorów, ceremoniarzy, lektorów, ministrantów starszych i młodszych - na różnych stopniach promocji - wspomagającą kapłana podczas Mszy św.
Asysta Liturgiczna
To grupa mężczyzn która podejmuje posługę dla Pana Boga podczas procesji eucharystycznych, w celu niesienia krzyża, chorągwi, baldachimu, czy też wparcia dla kapłana niosącego Najświętszy Sakrament.
Grupa jest doraźnie zbierana w każdą pierwszą niedzielę miesiąca (od Wielkanocy-do października) przez odpowiedzialnych za tę posługę - choć wiele osób ma stałe swoje miejsce w tej grupie.
Pomocni Strażacy
Podczas uroczystości niezwykle wspomagają, biorąc czynny udział w Liturgii podejmując szereg zadań, np.: czytanie Słowa Bożego, śpiew psalmu, asystowanie księdzu podczas procesji, noszenie krzyża czy chorągwi jak też zbieranie datków.
Mamy w Parafii dwie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, z którymi Parafia od lat współpracuje dla większej Chwały Boga i obopólnego pożytku. Są to: OSP w Szczukach i KSRG OSP w Chodnowie (https://pl-pl.facebook.com/ospchodnow ).
BIEL
Bielanki - to dziewczynki (nie tylko komunijne), które podczas procesji noszą poduszki procesyjne oraz sypią kwiatki dla Pana Jezusa, które wytrwale prowadzone są przez Panie Opiekunki, wspomagane przez rodziców.
- Dziewczęca Służba Liturgiczna Bielanek - drugi stopień "bielankowy"
Powstała 23.06.2019 roku grupa dziewczynek po I Komunii świętej, która uczestniczy w bliskości ołtarza w Eucharystii i wszystkich obrzędach liturgicznych. Zadaniem tej grupy, ubranej w komże i specjalne pelerynki w kolorze liturgicznym dnia jest - prócz tego, co należy do bielanek - ogłaszanie sygnaturką rozpoczęcia Liturgii, śpiewanie psalmów, a także - okolicznościowe pomaganie ministrantom w niektórych ich posługach.
- Dziewczęca Służba Słowa Bożego - trzeci stopień "bielankowy"
Powstała w Wigilię Paschalną 2019 r w parafii grupa dziewcząt.
Dziewczęta czytają Słowo Boże (II czytanie) podczas Mszy św. w których uczestniczą, a także czytają komentarze liturgicznie, czy też komentarze do Liturgii Słowa. Grupa ta powoli rozwija się.
Krąg Miłosierdzia Bożego
Krąg Miłosierdzia, powstały w kwietniu 2006 roku, który wypełnia to pragnienie św. Faustyny jest formą duchowej przynależności i uczestnictwa w charyzmacie Wspólnoty Sióstr Służebnic Bożego Miłosierdzia w Rybnie dla tych wszystkich, kapłanów, zakonników i zakonnic należących do innych Zgromadzeń czy Instytutów Życia Konsekrowanego, a także ludzi świeckich, których Bóg powołuje do życia tym charyzmatem. Nie jest on bowiem sprzeczny z regułami żadnego Zgromadzenia lub Zakonu ani w konflikcie ze stylem życia kapłanów diecezjalnych czy katolików świeckich, ale jest szczególnym darem Boga na nasze czasy i w przedziwny sposób łączy w sobie wszystkie inne dary i charyzmaty Kościoła. Jedynymi wymogami przynależności do tej Wspólnoty są:
- codzienna Koronka do Bożego Miłosierdzia;
- modlitwa za Kościół i kapłanów (Dz.s.F. 1052);
- przynajmniej jeden uczynek miłosierdzia dziennie;
- świadectwo życia dawane Jezusowi w miejscu, na którym postawił swoim powołaniem, wierność swojej drodze życia;
- błogosławieństwo kapłańskie udzielane i rozszerzane na cały świat (wymóg dla kapłanów).
Istotą tego charyzmatu jest całkowita ufność Jezusowi - zawierzenie Bożemu miłosierdziu i postawa miłosierdzia, czyli nastawienie na odwzorowanie w swoim życiu pragnienia i wysiłku Jezusa zmierzającego do doprowadzenia każdego człowieka do dojrzałości i wiecznego zbawienia. (za www.misericordiadei.pl )
Już o kilu lat, kilka osób włączyło się w to Dzieło Miłosierdzia Bożego. Patronalne święto przypada w II Niedzielę Wielkanocną.
Rycerstwo Niepokalanej
Rycerstwo Niepokalanej to organizacja powstała w 1917 z inicjatywy ojca Maksymiliana Kolbego, który jest patronem zarówno Sanktuarium, jak i całej naszej parafii. Spotkanie inauguracyjne odbyło się 16 października 1917 (zobacz https://mi-polska.pl )
Grupa około 25 osób podjęła zobowiązanie przystąpienia podczas rekolekcji wielkopostnych w 2019 r. Spotkania Rycerstwa Niepokalanej organizowane są w każdy pierwszy czwartek miesiąca.
Intencje modlitewne MI na 2019 rok
Maj - Aby oddanie się Maryi było dla chrześcijan motywacją i siłą do wspierania Kościoła.
Czerwiec - Aby cały Lud Boży czuł się zaangażowany w pracę misyjną i charytatywną Kościoła.
Lipiec - Aby miłość wierzących przełamała podziały i niezgodę.
Sierpień - Aby męczeństwo i dar życia św. Maksymiliana dawały siły i były światłem dla prześladowanych członków Kościoła.
Wrzesień - Aby Kościół był światłem dla ludzkości kroczącej w ciemności.
Październik - Aby Kościół nieustannie odnawiał i umacniał swoją misyjną gorliwość.
Listopad - Aby Niepokalana była dla każdego wierzącego przykładem miłości i słuchania Słowa Bożego.
Grudzień - Aby kontemplacja tajemnicy Bożego Narodzenia odnowiła serce każdego wierzącego.
Schola (raczej jej pragnienie)
Od wielu lat kolejne pokolenia dziewcząt starają się wspomagać - szczególnie podczas świąt i uroczystości - panią organistkę w śpiewie psalmów i pieśni.
Czytelnictwo
Prenumeraty
Prócz Gościa Niedzielnego, który jest w wolnej sprzedaży, parafianie prenumerują: Małego Gościa Niedzielnego, Anioła Stróża, Rycerza Niepokalanej, Różaniec, Królową Różańca Świętego, Tak Rodzinie oraz Głos Ojca Pio.
Biuletyn
W parafii od 01.06.2004 r. wydawana jest "gazetka parafialna", która aktualnie nosi tytuł: "MAKSYMEK - Biuletyn Parafii i Sanktuarium". Gazetka wydawana jest przez księdza proboszcza na każdą niedzielę, czyli stała się tygodnikiem.
Biblioteka
Jako efekt "rozmów kolędowych" powstała w 2019 roku Biblioteka Parafialna, która zyskała grono sympatyków. Jeszcze jest niewielka, lecz sukcesywnie wzbogaca się o kolejne woluminy.
Pomyśl
Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów - Kartezjusz
Kto czyta żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami jest na bakier na jeden żywot jest skazany - Czechowicz
Kocham książkę dlatego, że wprowadza mnie w mój własny świat, że odkrywa we mnie bogactwa, których nie przeczuwałem - Jarosław Iwaszkiewicz
Kto czyta książki, żyje podwójnie - Umberto Eco
Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać - Denis Diderot
Nie masz bodaj drogi, na której łatwiej dojść do mądrości, jak przez najusilniejsze czytanie... - Andrzej Frycz Modrzewski
Zawsze miałem dylemat: Co czytać? Starałem się wybierać to, co najistotniejsze. Tyle rzeczy się publikuje. Nie wszystkie są wartościowe i pożyteczne. Trzeba umieć wybierać i radzić się, co czytać - Jan Paweł II